Αξιολόγηση

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 4189 / 10-9-2021 “Συλλογικός προγραμματισμός, εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων ως προς το εκπαιδευτικό τους έργο”, όλες οι σχολικές μονάδες υπόκεινται σε εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση.

Εσωτερική Αξιολόγηση – Αυτοαξιολόγηση

Εξωτερική Αξιολόγηση

Σκοπός της εσωτερικής αξιολόγησης είναι η συνεχής βελτίωση της ποιότητας του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου σε επίπεδο σχολικής μονάδας και κατ’ επέκταση στο σύνολο του εκπαιδευτικού συστήματος.

H διαδικασία αυτή αποτελεί τη βάση για τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου, καθώς και για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων που θα συμβάλουν στη βελτίωση της ποιότητας των τριών βασικών λειτουργιών της σχολικής μονάδας:

α) Της παιδαγωγικής και μαθησιακής λειτουργίας,

β) της διοικητικής λειτουργίας, και

γ) της λειτουργίας της ως επαγγελματικής κοινότητας μάθησης, που προωθεί την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών

Για την έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης υπεύθυνοι είναι:

α) Ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης παιδαγωγικής ευθύνης της σχολικής μονάδας. Συντάσσει την Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης.

β)ο αρμόδιος Επόπτης Ποιότητας της Εκπαίδευσης. Αφού λάβει υπόψη τις ετήσιες Εκθέσεις Εσωτερικής Αξιολόγησης των σχολικών μονάδων, καθώς και τις Εκθέσεις Εξωτερικής Αξιολόγησης των Συμβούλων Εκπαίδευσης, συντάσσει  Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης των σχολικών μονάδων ευθύνης του,  και

γ) ο Περιφερειακός Επόπτης Ποιότητας Εκπαίδευσης. Ο Περιφερειακός Επόπτης Ποιότητας Εκπαίδευσης, αφού λάβει γνώση των παραπάνω Εκθέσεων, υποβάλλει Έκθεση Αξιολόγησης, με συγκεντρωτικά στοιχεία για τα σχολεία της Περιφέρειάς του.

ΤΗΛΕΦΩΝΟ

mail@dim-vrach.kor.sch.gr